Dürtmen Dağı Kampı ( 19-20 Ocak 2019 )

Alaçam ilçesinin yüksek noktalarından birisidir Dürtmen Dağı.1650 metre tepe noktası ile bölgeye hakim bir konumdadır.Yaz döneminde şenliklerin ve panayırların yapıldığı Dürtmen ve Kızlan Yaylaları bu dağın yamacında bulunmaktadır.

Samoff olarak hedefimiz Bafra Kolay yoluna paralel dağ yamaçlarından Dürtmen Dağı zirvesi yapmaktı.8 araç yola koyuldu 9.araç olan Kemal-Talat ikilisinin küçük bir arıza sebebi ile geriden gelecek ekibe kamp yaptıkları noktada katılacaklardı.

Ekip ağır ağır Bafra’yı geçtikten sonra Kolay istikametine doğru sola döndü.Bir süre ilerledikten sonra Başkaya Köyü yoluna doğru yönelen ekip yavaş yavaş yükselmeye başladı.

Hava oldukça güzeldi kar henüz kendini göstermemişti.Rakım artıkça ve orman yollarına girildikçe kar görülmeye başladı.

Bir Amerikan aracı klasiği Gafur’un Cherokee’si yapıverdi arızasını.Ekip göreve hazırdı , takımlar çıkarıldı Başkan Sinan’la eski bir offroad yarışçısı olan Fatih kollarını sıvayarak başladılar tamire.

Biraz oradan biraz buradan malzeme takviyesi ile yürür hale geldi Amerikan .

Dürtmen Yaylasına yükseldikçe kar iyice kendini belli etmeye başladı.Özellikle kuzey cephelerde etkili olan kar kürtükleri ekibe zorlu anlar yaşatmaya başladı.

Samoff ekibi zaten bu zorlukları yaşamak için yola koyulmuştu.

Hava bir kararmaya başlayınca ekip hızlandı ama son kar kürtüğü oldukça oyaladı ekibi.El birliği ile aştılar 1 metreyi aşan kar kürtüğünü.

Kamp olarak Kızlan Yaylası’nda bir buldular.Ana kamp çadırı , kuzene ve ısıtılan sıcak yemek gün boyu yorulan ekibin neşesini yerine getirdi.

Gece sıcak çadırın içinde oturanların yanı sıra dışarıda yakılan ateşle de kendini soğuktan korumaya çalışanlarda oldu.

Sabahın ilk ışıkları ile doğan sıcak güneşe merhaba dedi ekip.Kahvaltı masası dışarıya kuruldu.İçilen sıcak içecekler mutlu etti Samoff üyelerini

Altınkaya Barajına doğru çevirdiler pazar gününün rotasını , yol uzun ama baraj gölünü yukarından izlemek zevkliydi.

Bengü köyü üzerinden baraj gölü kenarına iniş yaptılar.Ard arda geçilen virajlar başını döndürdü ekibi.Baraj kenarında verdiler öğlen yemeği molasını .

Pişirilen köfte acıkan ekibi doyurdu , bu sefer rota Mahmutlu Köyü üzerinden Ankara yoluna inmek şeklinde oldu.Uzun yol bayağı yormuştu ekibi ,Son molayı bir benzin istasyonunda biten yakıtlarını doldururken verdiler.

Son sürpriz sola arka aksı kopan Amerikan aracı ile Kemal Abilerinden geldi.Gecenin karanlığından kaybolan lastiği bulmak biraz zamanlarını aldı , gelen çekici ile arızalı Cherokee’de Samsun’a ulaştırılmış oldu.

Yolu uzun bir gezi olmuştu.Dürtmen Dağının zirvesine çıkmak mümkün olmamıştı.Yüksek kar seviyesi araçların çıkmasına imkan vermemişti.

Bir iki ufak arıza ile ekip sağsalim eve döndü.Bu sefer tabiat ana galip gelmiş zirve yapamamışlardı.Ama Samoff ne zaman sınırları zorlayacağını bilen bir ekipti.Bu sefer sınırların içinde kalmak en doğru hareketti.

 

ZİYARETÇİ İSTATİSTİĞİ

  • 142418Toplam Çoğul Ziyaret:
  • 16Bugün Çoğul Ziyaret:
  • 107649Toplam Tekil Ziyaret:
  • 16Bugün Tekil Ziyaret: